Elmanın zararlarları nelerdir

Elmanın yararları oldugu kadar az da olsa mutlaka zararları da oldugu noktalar vardır. Burada size elmanın zararları ile alakalı yazıları paylaşacağız..

Elmanın en büyük zararı dişlere olmaktadır.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, elma hakkında bilinen pek çok bilgiyi değiştirir nitelikte. Genelde elmanın dişlere faydalı olduğu, dişleri temizlediği yönünde bir takım mitler herkes tarafından bilinmektedir.

Ancak gerçek böyle değil. İngilitere King’s College London Diş Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya göre elmanın dişlere ciddi zararlar verdiği, diş minesini zedeleyip tahrip ettiği ortaya çıktı. Elma yemenin, asitli içeceklere oranla dişlere 3-4 kat daha fazla zarar verdiği ve bu sebeple elmanın bilinen tek zararının dişlere olduğu kanıtlanmış oldu.

Enstitünün yaptığı araştırma 1000 erkek ve kadın denek tarafından gerçekleştirildi. Araştırmada elma tüketen deneklerin dişlerinin ortalama 3.7 oranında daha fazla yıprandığı ve diş minelerinin zedelendiği ortaya çıktı.

Doktorların çoğu ise bu görüşte değil. Doktorlar elmanın dişlere zarar verebileceği gerçeğini destekliyor ancak ekliyorlar ; “sadece dişlere zarar veriyor diye elma yememezlik yapılmamalı.”

Zira elma, pek çok mineral ve vitamin içeriyor. Hatta bunların bir kısmı insan vücuduna sadece elma yoluyla alınıyor. Bu sebeple dişlere verdiği zararları bir kenara koyarsak elma yemenin (abartmadıkça) ciddi bir zararı olduğunu söyleyemeyiz.
Meyvelerin Zararları
  • Elmanın zararlarları nelerdir