Vücuda faydalı şifalı bitkilerin zararları

Vücüdümuz için bir çok faydası olan bitkilerinden zararları da kücümsenmemesi gerekir. Bu konu ile alakalı uzmanlar uyarıyor..

Bazı bitkilerin ve gıdaların sağlığımız için olumlu ve olumsuz etkilerinin olduğu tartışılmaz bir konu. Bu sebeple, hastalık ile ilgili bir uzmandan tam rapor alındıktan sonra nelerin faydalı ya da zararlı olabileceği kanaatine varmak daha doğru olur. Biz de Herbalist Recep Dağıstanlı’dan aldığımız bilgiler doğrultusunda bazı gıdaların nelere iyi gelip gelmediğini sizler için araştırdık.

- Biberiyenin damar açma özelliği ve ağrı kesici özeliği bulunur fakat kişinin hipertansiyonu varsa dikkatli olması gerekir.

- Kekik, her derde deva bir bitki olsa da kişide tiroit rahatsızlığı var ise kekik size ters etki yapabilir. Her şifalı bitki her hastalığa deva olmaz. Uzman kontrolü şarttır.

- Rezenenin sakinleştirici bir özelliği vardır. Stresten arınmanıza yardımcı olur. Sadece gün içinde bir, iki bardaktan fazla içilmemesi gerekir.

- Sarımsak, vücudu erken yaşlanmaya karşı korur ve barsak kanserine yakalanma riskini azaltır. Yalnız mide hastalarının sarımsak tüketimine dikkat etmesi gerekir.

- Yer elması, hazmı kolaylaştırır, idrar söktürücüdür ve anne sütünü artırır.

- Limon, vücuda güç verir, kansızlığa karşı etkilidir. Fakat çok yenildiği takdirde midede bazı hastalıkların çıkmasına sebep olabilir.

- Çiğ soğan, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltır. Ancak çiğ soğanı çok yemek baş ağrıtabilir ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

- Bal, kemik gelişimi ve kansızlık için faydalıdır. Şeker hastaları ve kilolu kişiler için ise fazla şeker alımı sebebi ile uygun değildir.

Konular