Yemekten sonra meyve tüketmek, tatlının ardından su içmek zararlı mı?

Beslenme ile ilgili konular açıldığında bir şeyin doğru olup olmadığı hakkında herkesin farklı bir görüşe sahip olduğu anlaşılır.

Kimisine göre su yemeklerden önce içilmelidir, kimine göre yemekten sonra içmek zararlıdır, kimisine göre ıspanakla yoğurdu bir arada yemek besin değerini azaltacaktır, kimileri ise yemekten hemen sonra yenilen meyvenin vücuda çok zararlı olduğunu sanmaktadır. Beslenme hakkında yaygınlaşmış bu tarz bilgilerin çoğu eksik bilgilenmekten ve kişiye özel olabilecek uygulamaların genel kural gibi algılanmasından kaynaklanıyor. Bu konuda suyun ne zaman içilmesi gerektiği konusunu örnek veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim A. Demirel, tüketilen suların yemeklerden önce, yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra alınmasının herhangi kuralı olmadığını belirtiyor. Zayıflama diyetlerinde daha çok su tüketiminin yemeklerden önce olmasını tercih ettiklerini ifade eden Evrim Demirel, “Bu şekilde yemek tüketimi başlamadan su ile fazla yemek ihtiyacını azaltmayı ve sindirimi hızlandırmayı amaçlarız. Şişmanlamaya çaba harcayan bir kişinin yemek öncesi ve sırasında su tüketmesini tercih etmeyiz.” diyor.

Farklı şeyler söylenen bir konu da ıspanak ile yoğurdun bir arada yenilip yenilmeyeceği. Evrim Demirel’in verdiği bilgilere göre, C vitamini yönünden (yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller gibi) zengin olan gıdalar demir içeren gıdalarla birlikte alındığında emilimi artarken, özellikle kalsiyum ve fosfat oranı yüksek olan süt ve ürünleri ile birlikte alınması demir emilimini azaltıyor. Ispanak günümüze kadar demir oranı çok yüksek bir sebze olarak bilinmiş ve anneler tarafından ısrarla çocuklara yedirilmiştir. Oysa, ıspanak sanıldığı kadar demir oranı çok yoğun bir sebze değil fakat tüm yeşil yapraklı sebzeler içinde demir oranı daha yüksek olan bir sebze. Ispanak ile yoğurt birlikte yenilmez diye bir kural da yok. Demirden daha fazla yarar sağlayabilmek için demir oranı en yüksek olan kırmızı et ile limonlu yeşil bir salatayı birlikte tüketmek daha faydalıdır.

“Balık ile yoğurt birlikte yenilmez” cümlesi herkes tarafından duyulmuş ve bilinen bir şey. Fakat bu tamamen doğru değil. Tazeliğinden emin olunan bir balığın yanında yenilen yoğurt zehirlenme açısından bir tehlike oluşturmaz. Fakat balık bayat ise yoğurtla birlikte tüketilmesi zehirlenme riskini artırıyor. O nedenle tazeliğinden emin olunmadıkça balık ile birlikte yoğurt tüketilmemeli.

Tatlı (şeker ve şeker içeren gıdalar ) yedikten sonra su içmek doğru mu, değil mi? Tatlıdan sonra su içip içmemenin fazla yemeyle ilgili olduğunu belirten Evrim Demirel, “Tatlının gereğinden fazla tüketimi vücut için zararlı olabilir. Beslenmemiz içinde tatlılar en az ve kontrollü tüketilmesi gereken gıdalar olmalıdır. Bu az tatlı tüketimi sırasında ağzımızda yoğun bir tatlı aroması bulunurken yanında su tüketmemiz aromanın hemen kaybolmasına ve tekrar tatlı yeme ihtiyacına neden olacaktır. Bunun haricinde bir zararı yoktur.” diye konuşuyor.

Bol miktarda vitamin, posa ve su içeren meyvelerden yetişkin bir insanın günde ortalama 4-5 porsiyon (1 orta boy elma veya 1 orta boy portakal veya 2 küçük boy mandalina gibi) tüketmesi gerekiyor. Çok daha fazla miktarlardaki meyve tüketimi ve dengesiz beslenme gereksiz kalori alımına bağlı olarak kilo artışına sebep oluyor. Meyvelerin yemeklerle birlikte tüketilmemesi veya kesinlikle ara öğünlerde alınması gibi bir kuralı yok. Gün içinde gerektiği kadar meyve istenilen zamanlarda tüketilebilir. Tedavide kullanılan birçok ilacın bazı gıdalarla birlikte alınması sonucu ilaçların etkinliğinin azaldığı biliniyor. Greyfurt suyu hipertansiyon, kalp hastalıklarında kullanılan bazı ilaçlar ve yine bazı sakinleştirici ilaçlarla birlikte alındığında zararlı olmasa bile ilacın vücut içinde etkinliğini azaltıyor. Bu ilaçlar alındığı saatlere yakın saatlerde greyfurt suyu tüketmemek gerekiyor.