Şifalı bitkiler, kullanılan ilaçları olumsuz etkileyebilir

* Kullanılan şifalı bitkilerin bazılarının kullandığınız diğer ilaçlarla etkileşimi olabilir. Bu durum ise sağlığınıza zarar verebilir. Dolayısıyla, kullandığınız bitkilerin yan etkilerini iyi bilmeniz gerekiyor.

* Sarmısak, zencefil, feverfew (koyungözü, akırkarha), ginkgo gibi bitkileri, Aspirin, persantin, kumadin gibi pıhtılaşmayı önleyici ilaçlarla birlikte almamalısınız. Çünkü bu bitkilerin de benzer etkileri var; bu ilaçların etkisini artırarak kanamaya neden olabilirler.

* St. John's wort yaygın bilinen bitkilerden birisi. Antidepresan ilaçlar, digoksin gibi kalp ilaçları, theophilline gibi astım ilaçları ve siklosporin gibi ilaçlar kullanıyorsanız, bu bitkiyi almanız önerilmiyor. Bitkinin ilaçlara olan etkisi tam bilinmediği için eğer düzenli bir ilaç kullanıyorsanız St. John's wort bitkisini kullanmamanız en iyisi.

* İştah kapatılması yoluyla kilo vermek için alınan ephedra bitkisi, kafein, kalp ilaçları, nezle olduğunuzda burun akıntısını önlemek için kullanılan ilaçlar, antidepresan ilaçlar ile birlikte kullanılmamalı.

* Ginseng bitkisinin; kumadin gibi pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar, antidepresan ilaçlar ve kalp ilaçları ile birlikte kullanılması önerilmiyor. Ginseng bitkisi, kumadin ile birlikte kullanıldığı zaman kanama riskini artırıyor. Phenelzine sulfate içeren ilaçlarla kullanıldığında ellerde titreme ve bazı psikolojik değişikliklere neden oluyor.

* Kava bitkisinin sedatif ilaçlar, uyku ilaçları, antipsikotik ilaçlar ve alkolle birlikte alınması önerilmiyor. Kava bu ilaçların etkisini artırarak, komaya neden olabiliyor.

* Echinacea, kalp aritmisi için kullanılan amiodarone (cordarone) içeren ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Echinacea karaciğer için toksik etki yapar, karaciğere hasar veren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

* Cayenne, diyabetik (şeker hastalığına bağlı) böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği ilaçları, ve yüksek tansiyonda kullanılan Angiotensin-Converting Enzyme (ACE) inhibitor ilaçları, theophiline gibi astım ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Cayenne bu ilaçların emilmelerini artırarak toksik etki yapar.

* Şifalı bitkiler kullanıyorsanız, ameliyat olmadan önce bu ilaçları kullanmayı bırakmalısınız. Bu bitkilerin içerdiği maddeler anestezi için kullanılan bazı ilaçlarla etkileşebilir. Hekiminizi bu bitkilerle ilgili olarak mutlaka bilgilendirmelisiniz.