Yıllık hava durumu raporlarının temini ve incelenmesi

Teknolojik olarak istediğimiz herşeyi yapabilmenin mümkün olduğu bir devirdeyiz. Fakat biraz araştırma inceleme ve takip etmek yeterli olacaktır.

Bu konuda değinmek istediğimiz nokta bahçecilik yapacak kişilerin tüm yıl içinde bahçesinin sıcaklığını ve rüzgar durumunu kaydetip daha sonra bu verilere göre bahçesinin hangi ağaçlar için uygun olabileceğinin raporlarını çıkartmasıdır..

Böyle bir teknolojik imkan var mı bilmiyorum. Henüz araştırmadım. Fakat araştırmalarım için bu düşüncemin burada kayıtlı kalması için yazıya çevirmenin uygun olacağını düşünüyorum.

Bölgenin hava derecesini takip etmek için bir kaç yöntem mevcut. Burada bu yöntemleri not alacağım

1. internette yayınlanan hava durumu raporlarının günlük kaydedilmesi.

Geliştirilecek bir yazılım ile otomatik eklenebileceği gibi günlük olarakta sabırlı olan tek tek kaydedebilir. Bu yöntem genel bir bilgiyi bize verecektir. Maddi olarak daha düşük bir masraftır. Hava durumu raporu veren sitelerin bahçemiz oldugu şehir ilçeye ait verini bilgisayarımıza kaydedip yıl içinde en düşük en yüksek hava durumu raporlarını gözlemleyebiliriz.

2. yöntem ise bu tür verileri tutan kurum, kuruluş ve kişilerle irtibat

bu yöntemde akla gelebilecek ikinci bir alternatiftir. Yazılımcı bilgisi de gerektirmez. Tabi şayet varsa böyle biri o kişiden ya da kurumdan istediğiniz bölgenin yıllar içindeki hava durumu verilerini alabilirsiniz..

3. yöntem en sağlıklı olanı kendi kayıt sistemini kurman

Kendi hava durumu takip sistemini kurup bahçenin uygun yerlerine yerleştirmek. ya da bu işi yapan cihazları satın alıp kullanmak.

Hazır cihazlar var mı bilmiyorum. Fakat olsada istediğiniz fonksiyonel özellikleri taşıyacağını sanmıyorum. Burada biraz robotik çalışma içine girilebilir ve yazılımcı beceresi ile ortaya muhteşem bir şey çıkartılabilir.

Bu yöntem bir yazılımcı olarak yapmak istediğim bir yöntem. Şu an için ön arge araştırmaları yapıp neler yapılabileceğini öğrenmek gerekiyor. Daha sonra nasıl yapılacağını planlamak vs. vs.

Düşünce olarak yapılabileceklerin ana hatları:

--

Alınabilecek raporlar:

1. hava sıcaklığı en düşük en yüksek verilerinin alınması.. günlük, saatlik hatta dakikalık olarak kaydedilmesi

2. rüzgar yönü ve hızının tespiti.. böyle bir cihaz ile günlük esen rüzgar hakkında detaylı bilgiler alınabilir..

3. havadaki oksijen oranın yıl içinde değişimin tespiti (bu uçuk olacak sanırım.. )

4. yağmur ve düşen yağmur oranlarının loglanması kayıt altına alınıp yıllık raporlanması

5. güneş görme verilerinin kaydedilmesi olabilir.. sanırım bu gereksiz olacak ama güneş enerjisinden istifade için iyi bir arşiv olur

Raspberry Pi ya da Arduino gibi mini bilgisayar teknolojileri ile gerekli sensörler kullanılarak bu hayal gerçekleştirilebilir. yazılım aracılığı ile veriler günlük kaydedilir. Hatta servere gönderilip günlük olarak yayınlanabilir bile.

iyi bir maliyet hesaplaması yapılarak denemeler yapılabilir..

Belki de birileri hazırını üretmiştir. ama log kayıtları istediğimiz şekilde ise kullanışlı olacaktır

http://www.agacnet.com/node/37

Konular