Greyfurt suyu düşman mı?

Kış aylarında greyfurt suyu içmeyi çok seviyorum ancak bazı ilaçlarla etkileşime girdiğini duydum. Bu doğru bir bilgi mi? M.L./ Kahramanmaraş

Greyfurt suyu içerdiği antioksidanlar ve C vitamini ile iyi bir kış desteğidir. Ancak greyfurt suyu sindirim sistemindeki bazı enzimleri etkileyerek, ilaçların kandaki konsantrasyon seviyelerini değiştirebiliyor.

HEKİMİNİZE DANIŞIN
Yeni bir çalışmada; greyfurt suyunun 85'in üzerinde ilaçla etkileşime girdiği gösterildi. Bunların arasında bazı kalp, kolesterol, alerji ve bağışıklık sistemi ilaçları var. İlaçlarınızla greyfurt suyunu farklı zamanlarda almanız da yeterli olmayabiliyor. Örneğin, greyfurt suyunu üç gün önce almış olsanız bile, bazı kolesterol ilaçlarının seviyesi yüzde 300 artabiliyor. Hekime danışarak greyfurt suyunun ilaçlarınızın üzerinde böyle bir etkisi olup olmadığını öğrenin. Greyfurt suyu yerine portakal veya üzüm suyunu tercih edin. Nar suyu da, az miktarda da olsa, ilaç seviyelerini etkileyebiliyor.

***
El romatizmasına kondroitin

63 yaşındayım, el parmaklarımda ağrılar var. Bir doktora gitmeli miyim? Y.F./Manisa

40-49 yaş arası yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10'unda el romatizmasına rastlanıyor. Bu rakam 70'li yaşların üzerinde yüzde 90'lara çıkıyor. Yaşlılık romatizması olarak da bilinen osteoartrit; el parmaklarında ağrı, hassasiyet, eklem tutukluğu, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu yaratabiliyor. İlaç şişelerini açmak, çatalbıçak kullanmak, diş fırçalamak, düğme iliklemek, yazı yazmak, hatta alışveriş torbalarını taşımak bile zorlaşabiliyor. Dolayısıyla bu sorunu ciddiye alın ve bir uzmana başvurun. El romatizmasında; bazı ağrı kesiciler, sıcak-soğuk uygulamaları, fizik tedavi yöntemleri işe yarayabiliyor. Yeni bir çalışmaya göre; kondroitin destekleri de hastalığın ilerlemesini yavaşlatıyor.

***
Nikotin aşısı henüz hazır değil

Sigarayı bırakmak istiyorum. Bu konuda yarar sağlayan nikotin aşısı Türkiye'ye geldi mi? A.B./Bolu

Hâlâ deney aşamasında olan nikotin aşısı; nikotinin vücut dokularına yapışmasını önleyen birtakım antikorları içeriyor. Böylece teorik olarak nikotin bağımlılığını önemli ölçüde azaltıp sigarayı bıraktırabiliyor. Ancak maalesef bu aşı, şu anda insanlara uygulanmıyor; dediğim gibi deney aşamasında... Sigarayı bırakmak için nikotin bandı, spreyi, pastilleri ile bazı ilaç tedavilerinden yararlanabilirsiniz.

DR. ECE HATTAT

Konular